Zastosowanie nasion chia

thumbnail

Nasiona chia są bardzo popularnym produktem w dzisiejszych czasach i są bardzo potrzebne dla wszystkich tych, którzy kochają jeść zdrowo. Naturalnie zawierają one wiele cennych składników, a jednocześnie mają świetny wpływ na nasz organizm. Jeśli jeszcze nie włączyliśmy ich do swojej diety i wciąż mogą być dla nas zagadką, to jest czas i energia, aby to zrobić.

Co należy wiedzieć o nasionach chia?

Nasiona Chia to nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica D.) występującej w całej Ameryce Południowej. W czasach prekolumbijskich roślina ta była bardzo ceniona przez Azteków. Aztekowie odnajdywali w niej cudowne właściwości i doceniali jego wyjątkowy wpływ na organizm. Szałwia hiszpańska ma długie, szerokie liście i fioletowe lub białe kwiaty. Jej owoce zawierają wiele małych, owalnych jagód, które są białe, szare, brązowe lub czarne.

Jakie są właściwości i działanie nasion chia?

Lista właściwości i powodów, dla których nasiona chia umożliwiają nam ich spożywanie jest dość długa. W głównej mierze zawierają one wiele cennych i bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu składników odżywczych. Tak naprawdę w nasionach chia znajdują się takie składniki, jak:

  • błonnik,
  • zdrowe kwasy tłuszczowe,
  • białko,
  • magnez,
  • witaminy,
  • wapń,
  • fosfor,
  • witaminy z grupy B.

Wartość kaloryczna tego produktu jest bardzo niska i mogą one pomóc w odchudzaniu.

Jak nasiona chia mogą nas odmłodzić?

Jedną z największych zalet nasion chia jest to, że ich spożywanie opóźnia starzenie się skóry i chroni nas przed chorobami związanymi z sercem, a zwłaszcza problemami z sercem. Wynika to ze szczególnej obecności antyoksydantów, które zwalczają rodniki. Co więcej, produkt ten słynie również z wysokiej zawartości cennych kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą zmniejszyć ilość złego cholesterolu we krwi, zwiększyć aktywność mózgu i poprawić nastrój, pamięć i świadomość. Z kolei wysoka zawartość białka sprawia, że nasiona chia są szczególnie cenne dla wegetarian, którzy mogą cierpieć na niedobór niektórych kluczowych składników odżywczych w wyniku wyeliminowania mięsa ze swojej diety. Z drugiej strony, błonnik wspomaga funkcjonowanie całego układu pokarmowego, pomagając w walce z dolegliwościami, takimi jak wzdęcia czy po prostu zaparcia, w głównej mierze regulując i oczyszczając jelita. Zapewnia również uczucie sytości. Krótko mówiąc, nasiona chia powinny być spożywane przez każdego, kto traci lub planuje stracić tłuszcz.

 

Back To Top